Läs senare

Syskon får rätt till fler timmar i förskolan

politikFler och fler kommuner utökar vistelsetiden för barn till föräldralediga.

av Emilie Stendahl
16 Jan 2017
16 Jan 2017

Det vanliga är att föräldralediga får ha äldre syskon i förskolan i 15 timmar per vecka. Men 40 kommuner har valt att erbjuda barnen mer tid, oftast mellan 20–25 timmar per vecka, enligt en kartläggning som TT har gjort. I Härnösand får barnen gå 30 timmar och i Stockholm och Söderhamn erbjuds de heltid.

Det innebär att allt fler kommuner har ökat vistelsetiden för barn till föräldralediga, för 2006 var det endast 16 av 288 kommuner som erbjöd mer än de lagstadgade 15 timmarna. Och kanske blir kommunerna ännu fler – i Timrå utreder man möjligheterna att införa rätt till 30 timmars förskola för alla barn.

Läs mer om vistelsetider

Lärarnas tidning: Fler kommuner ökar förskoletid för syskon

Tidningen Förskolan: Het diskussion om heltid för syskon i Stockholm

Rösta

Vad har du gett för nyhetslöfte?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin