Läs senare

Är jag tvungen att hoppa in?

Fråga + svarDeltidsarbetande Sandra undrar om hon måste hoppa in kort varsel när någon annan blivit sjuk.

Med en deltidstjänst kan du bli inkallad att jobba samma dag. Foto: Istock

Jag jobbar deltid, och får ofta hoppa in med kort varsel när folk blir sjuka på jobbet. Måste jag ställa upp? Vad händer om jag säger nej flera gånger? Och hur kort varsel kan jag acceptera?

/Sandra

Svar: Om din arbets­givare får göra så beror på anledningen till varför du jobbar deltid. Om du endast har en deltidstjänst så kan du bli beordrad till fyllnadstid, övertid eller förskjuten arbetstid med väldigt kort varsel. Är det riktigt akut kan du beordras samma dag. Om du jobbar deltid för att du är partiellt föräldraledig eller har lägre tjänstgöringsgrad för att du har någon typ av sjukdom så finns det begränsningar kring att jobba övertid.

Fråga

1 juli träder förskolans reviderade läroplan i kraft – har du hunnit sätta dig in i förändringarna?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin