Läs senare

De jagar schlagersabotör

21 okt 2013

Vännerna Lasse och Maja minns schlageryran som infann sig i Valleby för ett tag sedan. Vilken yra det blev – eller virrigt kanske man kan kalla det! Under schlagerkvällen händer det underliga saker på teatern mitt under föreställningen. Det blir ett fall för LasseMajas detektivbyrå. De samlar ledtrådar och försöker lista ut vem det är som saboterar schlagerkvällen. Ljudboken Schlager-sabotören bjuder på det mesta – spänning, skratt och svängig musik. Martin Widmark läser själv sin bok med inlevelse.

Hur slutar det? Hittar vännerna den som saboterar? Räcker ledtrådarna som Lasse och Maja samlar ihop? Leder deras spaningsarbete dem framåt? Cd:n är uppdelad i kapitel och är 75 minuter lång. En ”måste ha” ljudbok som passar förskoleklassen bäst.

LasseMajas detektivbyrå
– Schlagersabotören

Martin Widmark
Helena Willis
Rabén & Sjögren

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin