Läs senare

Förmedlar känslor på allvar

12 jan 2015

Här har vi en fin musik-cd med berättande sånger med snygga gitarrackompanjemang. Första spåret handlar om när Bosse blir arg. Det är så bra med musik som kan förmedla känslor som tas på allvar. Oscar Danielson har en varm, innerlig och mjuk röst utan att vara smörig. Fint filosoferande kring att vara pappa och innan han var det i sången Pappan. Sången Vänner är också väldigt fin med en enkel och självklar text till den mjukt följsamma gitarren. Tid är roligt filosoferande om olika tidsepoker innan människor fanns. Gripande, kärleksfullt och smärtsamt vacker sång och text i sista spåret Besvärjelse.

Oscar Danielson sjunger för barn som borde sova 
Oscar Danielson
WMS

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin