Läs senare

Frossar i fordon

27 nov 2016

Mix kör
Malin Lilja
Matilda Salmén
[Olika]

Mix kör är en bok som verkligen in­bjuder till att frossa i fordon och farkoster och det är precis vad barnen gör. De bläddrar, pekar och härmar ljudet på det de ser på bilderna. Berättelsen börjar med att Mix kör bil i full fart, hon kör om en buss och träffar sedan på en hjullastare. Föraren kan tänka sig att byta med Mix som fortsätter sitt fordonsäventyr i den stora maskinen. Hon träffar på både traktor, tåg, flygplan och rymdfärja på den fartfyllda färden och alla byter glatt plats så att Mix får prova att köra. Det är inte bara en mångfald av fordon vi får möta i berättelse och illustrationer, utan en mångfald av människor som ger en vidgad bild av hur en förare till ett fordon kan se ut. Det fantasifulla äventyret avslutas med en rymdpromenad där Mix skruvar fast en lös plåt på rymdfärjan. Mitt i uppdraget avbryts Mix av att de kallar på henne från jorden. Hon kliver ut ur fantasins värld och in i mammas famn. Äventyret avslutas med en fartfylld färd på cykel hem från förskolan.

Marie Eriksson,
förskollärare

Fråga

Om du får önska dig vad du vill inför det nya förskoleåret 2020 – vad väljer du då?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin