Läs senare

Hur får vi tid till friskvård?

Foto: Shutterstock

Fråga: På min arbetsplats har vi inte rätt till någon friskvårdstimme. Borde inte det vara en självklarhet för alla? Finns det något bra argument som vi kan ta till för att få gehör för det önskemålet.

/Birgitta

Svar: Friskvård under arbetstid är bra, men den kan se ut på en mängd olika sätt. Om just en friskvårdstimme är bästa modellen kan jag inte svara på. Den är svår organisatoriskt i förskolans verksamhet då den inte alltid går att få ut och det har visat sig att den sällan får den effekt som arbetsgivaren önskar för att få medarbetarna att träna mer och bli friskare.

Ett argument som skulle kunna användas är att en friskvårdstimme kan inspirera de som aldrig tränar att komma igång lite grann och kanske på sikt få en mer regelbunden träning, men då krävs sannolikt att arbetsgivaren styr upp vad timmen ska innehålla för var och en och ser till att alla får ut den och tar ut den.

Fråga

1 juli träder förskolans reviderade läroplan i kraft – har du hunnit sätta dig in i förändringarna?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin