Läs senare

Hur låter en gäspning?

av Marie Eriksson
06 aug 2018
06 aug 2018

Alla gäspar

Anita Bijsterbosch

[Ordalaget]

1 – 3 år Det här låter som en ganska sömnig bok, men den gör mig ändå lite pigg och glad. Det här med flikar i böcker är väl egentligen inte klockrent i en förskolemiljö, med många nyfikna händer, men jag tänker att vi får ha kul så länge de håller.

För visst är det lite roligt att få öppna munnen och titta in i gapet på både katten, ormen, grisen och krokodilen. Men allra roligast är det att gäspa själva för att upptäcka vad som syns i våra egna gap. Vad är det för en flärp som hänger där och dallrar? Hur låter det när man gäspar? Och kan gäspningar smitta?

Jag är väl egentligen inte så imponerad av varken text, handling eller bildspråk som känns väldigt ”basic” och kanske inte så genomtänkt. Men trots allt så har boken ett visst underhållningsvärde och väcker lite nyfikenhet. Det är nog ändå tur att flikarna finns där så att det händer något. Det är inte så svårt att räkna ut vad som händer på det allra sista uppslaget. Där har alla djuren somnat i en lång rad.

Fråga

Den 1 januari började barnkonventionen gälla som lag – har du hunnit sätta dig in i detta?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin