Läs senare

Klart med nytt läraravtal

22 okt 2018

Efter en utdragen förhandling där medlare fick kallas in blev avtalet för drygt 200000 offentliganställda i skolan till slut klart. En fråga som det blev mycket diskussioner om var turordningsreglerna. Men till slut kunde parterna, med hjälp av medlare, komma överens. Avtalet är precis som förra gången sifferlöst och innehåller inga angivna nivåer för löneökningar.

Lärarnas riksförbund, Lärarförbundet och Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, presenterade tillsammans det nya avtalet under parollen ”Vi möter lärarbristen”.

– Det är bra att vi är överens om att det krävs kraftfulla åtgärder för att förbättra arbetsmiljön. Varje kommun åläggs ett särskilt uppdrag att sätta upp mål för att förbättra arbetsmiljön och få ner sjuktalen. Det arbetet ska ske på varje arbetsplats, varje skola och förskola, säger Johanna Jaara Åstrand till Lärarnas tidning.

Fråga

Hur stor är din barngrupp?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin