Läs senare

Kom igång med odling

Så gjorde viPå förskolan Trädgårdssångaren i Huddinge får odlingen ta stor plats. Förskolläraren och trädgårdsmästaren Kerstin Thuresson Lilja
delar med sig av sina bästa tips.

av Erik Ignerus
30 apr 2018
30 apr 2018
Foto: förskolan Trädgårdssångaren

Hur började ni jobba med odling?

– Jag är intres­serad själv och hade goda erfarenheter av att odla med barn. Vi ville få barnen att förstå begreppet kretslopp och började i liten skala. Med tiden har det utvecklats och nu senast har vi byggt en sinneslund.

Vad är en sinneslund?

– Det är en liten inhägnad trädgård med växter för alla sinnen, som också lockar till sig insekter. Där finns växter att smaka på som smultron, timjan och mynta. Men också mjuka lammöron och taggiga bolltistlar att känna på. Det finns även växter som bambu som prasslar i vinden.

Vilka tips har du till den som vill börja odla med barn?

– Börja i några hinkar eller lådor. Pumpa, solrosor och potatis är bra växter att använda. Det är lätt att få dem att växa och så går det snabbt. Barnen tycker det är kul att följa vad som händer och det ger ett tydligt resultat.

Många är rädda att misslyckas men det är ingen fara. Prova bara. Barn gillar att experimentera.

Fråga

Tycker du att det är svårt med utvecklingssamtal?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin