Läs senare

Lärartidningar kan vinna priser

Lärarförbundets tidningar Alfa, Origo, Förskolan och Lärarnas tidning är nominerade till fina priser på Fackförbundspressens dag. Vinnarna avslöjas i kväll i Lärarnas hus på Stora Essingen i Stockholm.

23 apr 2014

Alfa och Origo uppmärksammas för sina vassa krönikörer. Inför Fackförbundspressens dag har tidningarna varsin text nominerad i kategorin Bästa kommenterande text.

Gunilla Molloys text En liten bokstav gör obeskrivligt stor skillnad tävlar alltså mot bland andra Anna Perssons krönika Därför har mina elever inga läxor.

Lärarnas tidning och Tidningen Förskolan nominerade till Bästa bild.

Fotografen Caroline Tibell leker med speglar och skuggor när hon skildrar en av de mer okända medlemsgrupperna i Lärarförbundet i artikeln Kyrkomusiker vill fram ur skuggan (Lärarnas tidning nr 13 2013).

Fotograf Anders G Warne har blivit nominerad för sina fina bilder på förskollärare tillsammans med barn i olika åldrar i artikeln Lärarrollen i olika åldrar (Förskolan nr 5 2013). För ovanlighetens skull fotograferade i ateljemiljö.

Här kan du läsa om samtliga nominerade.

Fråga

Hur stor är din barngrupp?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin