Läs senare

Liten skatt med visor

23 aug 2015

God natt! Visor och småsagor är ytterligare ett bok- och cd-paket i serien Min lilla skattkammare. Denna lilla skatt består av en fin bok med sagor och tolv söta, stämningsfulla och flera för mig okända godnattsånger och är fylld med fina illustrationer. Cd:n börjar med Alla ska sova för nu är det natt där det sjungs för olika djur och vareviga katt. Några av de mer vemodiga sångerna är Vyssa lulla, Limu, limu, lima och Tula hem. Pappas vaggsång är rolig och lekfull. Vinden drar är en söt visa om sjömansgossen och hans vän. Det hela avslutas med Om båten på udden som är lite surrealistisk och vacker. Bra med cd:n är att den ger lugn och avslappnad stämning. Arrangemangen är avskalade och gjorda med en genomgående ljudbild bestående av ljus sångröst av Louise Lindfors och Klas Gullbrand på gitarr.

Min Lilla skattkammare:
God natt! Visor och småsagor

Marianne von Baumgarten-Lindberg,
Sara Gimbergsson,
Ingela Rinaldo
Natur & Kultur

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin