Läs senare

Lugnande berättelse på rim

av Marie Eriksson
27 mar 2018
27 mar 2018

Bokrecension

Aldrig har jag sett

Lena Sjöberg

[Rabén & Sjögren]

1-3 år ”Aldrig har jag sett någon tröttare än du. Men det är dags att vakna, för det är morgon nu. Öppna dina ögon, se solen titta in, med sina varma strålar över lilla kroppen din.” Redan när vi slår upp boken inger den en lugn känsla, likväl i bild som genom den sjungande, gungande texten. En liten figur ligger rofyllt och sover i en skog som illustrerats i en dämpad färgskala. Att skriva på rim är en konst som inte alla lyckas med, men här är rimmen skrivna på ett genomtänkt sätt som gör dem lätta att läsa och ger en känsla av poesi.

När vi vänder blad vaknar den lilla figuren och vi får läsa rim om glädje, styrka och gråt. Boken väcker känslor och den lockar till samtal om känslor och känsloyttringar. Även om bilderna är lugna så innehåller de en detaljrikedom som inbjuder till att peka och benämna. Vi får följa den lilla figuren, som skulle kunna vara en liten mus, genom en händelserik dag, ända tills tröttheten och söm­nen kommer åter i en trygg famn under ett bladtäcke.

Fråga

Välkommen tillbaks till jobbet! Vad ska du prioritera i höst?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin