Läs senare

Måste jag stänga ensam?

15 feb 2017
Alla ska känna sig trygga på jobbet. Foto: Shutterstock

Fråga: På vår förskola är vi ibland ensamma om att öppna och stänga, något som jag tycker känns obehagligt och osäkert att göra. Kan jag kräva av min arbetsgivare att slippa jobba ensam vid de tillfällena?

/Linda

Svar: Det finns ingen lag eller något avtal som säger att man inte kan arbeta ensam men arbetsmiljölagen kan vara ett stöd för att hantera den här frågan. Ingen ska känna obehag på sin arbetsplats. Det du kan kräva av din arbetsgivare är att du har en arbetsmiljö som gör att du känner dig trygg och säker på din arbetsplats. Ta hjälp av ditt skyddsombud eller din avdelning i Lärarförbundet för stöd i frågan.

Fråga oss!

Har du ett problem på jobbet som du brottas med eller en fråga du vill ha svar på? Här kan du få råd av olika experter. Du kan vara anonym. Mejla oss på forskolan@lararforbundet.se

Fråga

Den 1 januari började barnkonventionen gälla som lag – har du hunnit sätta dig in i detta?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin