Läs senare

Med foten i hinken

av Marie Eriksson
12 sep 2017
12 sep 2017

Varför är stora apan så arg?

Eva Petrén, Petra Wester Norgren

[Opal]

0-3 år Det bor en stor apa långt borta i en stor skog. Apan är så arg att han inte vet vad han ska göra. Slutligen ringer apan sin vän Lilla Nallen.

Både bild och text visar apans frustration med stor tydlighet, han är så arg så han bara vrålar. Hur ska Nallen kunna förstå vad apan vill? Varför är Stora Apan så arg? Lilla Nallen beger sig iväg på en slingrig färd mot apans hus. Väl där så kan apan fortfarande inte svara på varför han är arg, han bara är arg. Ett känslotillstånd som barnen både kan känna igen och identifiera sig med. Som läsare vill vi hjälpa Nallen att få apan att sätta ord på sina känslor, men hur ska det gå till?

Till slut blir Nallen bestämd på rösten: ”Nu måste du tala om varför så är så arg, annars kan jag inte hjälpa dig!” Det visar sig att Stora Apan har fastnat med foten i en hink och inte kan få loss den. Ett problem som kan tyckas litet men som är stort nog när man är mitt i det.

Det här är en bok som berör hur även små saker kan leda till stora känslor, känslor som behöver tas på allvar.

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin