Läs senare

Missnöjd med arbetsschemat

22 okt 2019

Fråga: Jag är ny på min förskola och är tyvärr mycket missnöjd med schemat jag fått. Har jag någon rätt att vara med och påverka? Vem äger egentligen frågan om schemaläggning? Förskolechefen? Vad är det som gäller, kan man ”tvingas” att bara acceptera?

/”Ny på jobbet”

Svar: Det är chefen som är ansvarig för att med­arbetarna har ett funge­rande schema. Det är arbetsgivaren som leder och fördelar arbetet och avgör vilka arbetstider du ska jobba, men man måste följa arbetstidslag och arbetsmiljölag.

Ta kontakt med dina fackliga företrädare för stöd om du har ett schema som du anser vara ohållbart.

/Per Edberg, facklig företrädare och huvudskyddsombud, Lärarförbundet Umeå

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin