Läs senare

Musik om och för alla sinnen

15 mar 2015

Detta är en musikbok och cd-skiva som tar upp ämnen inom sinnenas värld såsom hörseln, känslan av ett bultande hjärta, en sång till de som inte hör utan ”talar i tystnad”, avslappning, syn, känsel, lukt, smak (till fruktstunden), balans, en massagesång med mera.

Sinnenas Spektakel finns även att köpa som föreställning. Ensemblen Yria utgörs av verksamma musiker och rytmiklärare och de använder olika musikstilar som tango, bossa, spansk romantik, marsch och svängig jazz.

Noter, text, ackordanalys och förslag till vad man kan göra till sångerna följer med. I slutet av boken finns information till pedagogen hur man kan arbeta med boken och förklaring till vad rytmikmetoden innebär och till olika musikbegrepp.

Sinnenas Spektakel
Ensemble Yria

Fråga

Välkommen tillbaks till jobbet! Vad ska du prioritera i höst?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin