Läs senare

Om längtan efter pappa

10 nov 2014

Ännu en bok om Otis som berör, utifrån känslor som barn och vuxna kan identifiera sig med. Det börjar med att Otis säger hejdå till pappa som ska resa bort. Kudden luktar pappa och Otis provar hans gosiga morgonrock. Men de stora tofflorna är ledsna och pappas stol är ensam. Otis nalle som följer med genom handlingen, i alla bilder, blir också ensam för dockan seglar iväg i pappas ena toffel. Som vuxen blir man påmind om vikten av bearbetning och att få tala eller leka kring det som känns lite svårt. Leken blir också det som hjälper Otis att hitta glädje denna sorgliga dag. Gardinen han står och kikar bakom blir plötsligt starten på ett kojbygge tillsammans med nalle.

För mig handlar den här boken om saknad, men likväl om lekens förunderliga kraft och magi. Författaren har lyckats fånga och illustrera känslan av sorg och saknad vid ett avsked men likväl återföreningens glädje efter att ha saknat någon. För visst är det så att pappa kommer hem i slutet av boken och kryper in i kojan tillsammans med Otis. Vid sidan om får givetvis också nallen och dockan återförenas.

Otis längtar
Åsa Mendel-Hartwig,
Ane Gustavsson
Natur & Kultur

Fråga

Om du får önska dig vad du vill inför det nya förskoleåret 2020 – vad väljer du då?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin