Läs senare

Pippi-teater lyckat tema

19 Nov 2012

Vi är en avdelning med barn i åldrarna 1–5 år, vi vill gärna delge oss av ett tema som vi är fantastiskt nöjda med.

Idén till vår Pippi-teater kom ifrån när barnen klädde ut sig och hittade på en teater tillsammans. Vi har tillsammans med barnen gjort om ett av våra rum till en teater med scen och ridå. De har varit med och tillverkat alla kulisser och kommit med förslag om hur vi kan göra verandan, godisaffären, båten, Lilla gubben och sockerdricksträdet. Eftersom vi i förskolan arbetar utefter vår läroplan så ser vi att vi har fått in mycket genom matematik, teknik, språk, naturvetenskap. Temat avslutades med en musikalföreställning för alla föräldrar och mor- och farföräldrar.

Mest delat

  • Inga artiklar hittades

Rösta

Är du nöjd med er gård?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin