Läs senare

Rondell som förgyller

Så gjorde viFörskolan Violen i Avesta har omvandlat ett stort hål på gården till en rondell med hjälp av blommor och två traktordäck.

20 feb 2018

Hur kom ni på den här idéen?

Det började med att vi hade ett hål i asfalten på gården som behövde fyllas igen, men det visade sig att det skulle bli för dyrt att göra det med asfalt. Samtid­igt var vi i behov av ett farthinder eftersom cykeltrafiken på gården går väldigt fort just där. Till slut kläckte vi den briljanta idéen om att göra en rondell och ett farthinder med hjälp av traktordäck fyllda med blommor.

Hur gjorde ni?

Vi fogade ihop traktordäcken med latexlim och fyllde dem med jord. I mitten planterade vi perenner som förhoppningsvis överlever till nästa år. Runt om satte vi petunior och utanför dem en cirkel med hängande lammöron. Barnen har fått hjälpa till med vattningen och nu till vintern kommer vi täcka över växterna med en hink och lägga över granris för att inte snön ska tynga ner dem.

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin