Läs senare

Så avgörs ­öppettiderna

Fråga facketHur tidigt måste förskolan öppna, undrar Kicki och Marianne. Per Edberg från Lärarförbundet i Umeå har svaret.

15 jan 2020
Foto: Pixabay

Fråga: Hur tidigt måste en förskola öppna på morgonen? Vilka riktlinjer eller regler finns? Det blir många timmar att täcka upp om man öppnar tidigt och stänger sent. Vi har nya föräldrar som lämnat in önskemål om att få lämna redan 06:30.

/Kicki och Marianne

Svar: Det är huvudmannen, det vill säga kommunen eller fristående aktör som driver förskola, som själv avgör öppettiderna. Kommuner behöver inte erbjuda barnomsorg på obekväm arbetstid, kvällar eller helger men kan göra det om de vill. Kommunen kan dock inte neka barn­omsorg klockan 06:30.

/Per Edberg, facklig företrädare och huvudskyddsombud, Lärarförbundet Umeå

Mejla din fackliga fråga till oss på forskolan@lararnastidning.se

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin