Läs senare

Sånglekar från sagans värld

12 okt 2014

Tycker ni om att gestalta sagor? Då är detta något för er! Ett sånghäfte med sånglekar om våra mest kända sagor, som Askungen, Hans och Greta, Bockarna Bruse, Snövit med flera. Förskolläraren Maria Almgren står för text och musik. Varje saga har en sång med en kort enkel melodi som man använder för att sjunga sig igenom handlingen. Melodin står utskriven i noter och det är ackord till (väldigt enkla). Till varje saga hör en lekbeskrivning som beskriver vilka roller som ingår, vilken rekvisita som behövs och förslag på hur man kan gestalta varje vers. Vi provade Snövit, letade fram rekvisita och delade ut rollbesättningen. Vi hade väldigt roligt och har sjungit/lekt den flera gånger. Efter hand blev vi säkrare och kunde dramatisera mer och mer.

Sånglekar från sagans värld
Maria Almgren
Tomsing förlag

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin