Läs senare

Som en musikalisk bilderbok

15 jan 2016

En blandning av gamla och nya sånger av Sven Nordqvist och Sven Hedman är sammanställda på denna skiva. Den är en svängig och väl musikaliskt genomarbetad med över 20 spår. Musiken, kombinerad med fantastiska illustrationer, trollbinder vissa barn och bildar en musikalisk bilderbok. Det krävs ett aktivt lyssnande och till vissa låtar är det svårt att sitta still, om man nu gör det. Skivan är ändå lite väl lång och vissa av rösterna, speciellt hönornas, blir i en barngrupp ”jobbiga för öronen”. Låtarna Hitta överallt och Gunnar Grävling är favoritspår och ett av barnen uttrycker: ”Jag tycker om den jättemycket! Jag älskar den!”

Opal

 

 

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin