Läs senare

Sorglig läsning om stress

04 dec 2017

Så sorgligt att läsa de två insändarna (#9) om hur stressen i förskolan gör människor sjuka. Hur var det ”förr”? Det fanns glädje och värme på jobbet. Det som kändes viktigt var trygga barn och föräldrar. Omsorg var något bra. Humor, glädje, fantasi!

Vi fångade dagen, utan att behöva fota eller dokumentera allt. Vi tecknade oss till minnes. Vi vågade bjuda på oss själva, vi var med barnen, i deras lekar, som samtals­partner, i glädje och sorg, vi lärde oss hur man är en bra kompis. Att ibland är det någon som behöver ”lite extra” – sitta i ”frökens” knä, få två mjuka smörgåsar och så vidare. Nu är det möten av alla de slag, utvecklingsgrupper, miljögrupper, planeringsgrupper…

Hoppas att glädjen i det bästa av yrken kan återvända. Att människor inte ska behöva bli utbrända och sjukskrivna utan få känna att de gör ett bra jobb tillsammans med kollegor och barn.

Fråga

Vilken inskolningsmetod använder ni i er förskola?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin