Läs senare

Tema som det svänger om

12 jan 2015

Vi är två stycken Sofieor som arbetar på Rydebäcks montessoriförskola i Helsingborg på avdelningen Anemonen. Under höstterminen 2014 har vi arbetat med tema musik. Vi har haft en ny musikgenre varje vecka. Barnen har lärt sig danser och fakta om till exempel hip hop, dansband, house, opera, disco och hårdrock. Vid varje tematillfälle har vi gestaltat olika kända artister eller band. Det hela avslutades i december med en stor konsert tillsammans med våra barn och deras föräldrar. Vill ni ser mer titta gärna in på förskolans blogg rydebacksmontessori.blogspot.se/ eller följ oss på vårt Instagramkonto sholleosoffan


.

Fråga

1 juli träder förskolans reviderade läroplan i kraft – har du hunnit sätta dig in i förändringarna?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin