Läs senare

Tvärtom-tema väcker skratt

27 Okt 2011

Tessla och hennes mamma bjuder på en stor dos tokrolig humor som uppskattas av både små och stora. Boken bygger på tvärtom-tema där Tesslas mamma vägrar olika saker som den kluriga Tessla ändå får henne att göra. Mamma vill inte gå hem från park-en, inte tvätta händerna, inte äta maten, tvätta håret och smörja in sig. Tessla lockar med roligheter och mamma får vara Spindelmannen, blåsa bubblor i badet och göra maskar med hudkrämen.
Ur ett vuxenperspektiv kan texten kännas tjatig och upprepande, men det är inget som barnen märker av. Och det vägs definitivt upp av de fantastiska bilderna som är färgglada, varma och fantasifulla. Vem kan låta bli att skratta åt en härligt kurvig nakenfismamma som springer genom huset för att slippa bli insmord. Boken väcker igenkännande hos barnen som vet hur det känns att vara tvärtemot. När man läser den här boken får de chansen att vara de som vet och kan hur saker ska vara. Den perfekta målgruppen för boken är 3–4-åringen, men den kan uppskattas av både äldre och yngre barn.

Tesslas mamma vill inte!

Åsa Mendel-Hartvig,
Caroline Röstlund
Olika förlag

Rösta

Är du nöjd med er gård?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin