Läs senare

Ulla-Britta Bruuns stipendium

Har du egna erfarenheter eller idéer du vill dela med dig av? Då kan du söka pengar ur Ulla-Britta Bruuns Minnesfond.

Läs mer och ansök här

Fondens avkastning ska göra det möjligt för förskollärare – eller andra som gör särskilda insatser inom förskoleområdet – att dokumentera sina erfarenheter och därigenom sprida sin kunskap. Ulla-Britta Bruun menade att förskollärare har så mycket kunskap och erfarenhet som aldrig förmedlas vidare.

Du kan inte söka stipendiet för egen fortbildning eller resor.

Stipendet kommer att delas ut på Förskolans rikskonferens. Tidningen Förskolan och Lärarförbundet bjuder på resa och hotell i samband med utdelningen.

Till ansökan ska bifogas ett dokument med en utförlig projektbeskrivning med syfte, innehåll, metod, dokumentation och målgrupp för projektet. Glöm inte att ange referenser och hur mycket pengar du/ni ansöker om. Lärarförlaget har optionsrätt vid publicering av eventuell bok eller skrift.

Läs om tidigare vinnare här

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin