Läs senare

Vad hinner man på 25 procent?

07 aug 2017
Foto: Shutterstock

En av mina kollegor är sjukskriven på 75 procent. Vad kan vi förvänta oss av hen när hen är i verksamheten? Hur optimerar man de 25 procenten utan att sätta för stor press?

/Kristina G

Svar: Det är svårt att svara på vad man kan förvänta sig då det är väldigt individuellt beroende på vad sjukskrivningen har för orsak. Det är alltid viktigt att arbetstagarna ska känna att de hinner och klarar sitt arbete utan risk för ohälsa på sin arbetstid oberoende om man jobbar deltid eller heltid. Är man sjukskriven på grund av stressrelaterade symptom ser jag det som självklart att den tiden som man arbetar inte får orsaka ytterligare stress. Det är viktigt med en regelbunden dialog och uppföljning från sin arbetsgivare, men även kollegor, med den sjuk­skrivne medarbetaren om hur hen upplever sina 25 procent.

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin