Läs senare

Vi är alla olika

av Marie Eriksson
28 nov 2018
28 nov 2018

Oj, vilken tur!

Lars Rudebjer

[Opal]

1 – 3 år Bokens framsida skvallrar om att det här kanske inte är en helt vanlig bok. För vad gör egentligen den stora valrossen i fågelboet högt uppe i trädet? Och varför svingar sig kon i lianen så att papegojan förskräckt flyger iväg? Det här är en bok som leker med tanken på att vara någon helt annan än den man är, den kittlar fantasin och får oss att tänka utanför ramarna.

Boken väcker också funderingar kring varför vissa djur ser ut som de gör och hur det kan underlätta tillvaron. ”Oj vilken tur att jag inte är en örn, tänkte valrossen. Jag är alldeles för tung för att klättra uppför trädstammar.” Ja, skulle en bäver verkligen kunna jaga ett lejon och skulle en kamel kunna balansera på en smal klippvägg?

Slutsatsen i berättelsen handlar om att det är tur att vi alla får göra det vi passar för. Men kanske ändå att jag hade önskat ett lite annat slut, en uppmaning att våga testa det som känns omöjligt och att vi många gånger kan mer än vi tror. Om inte annat så i fantasins värld.

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin