Läs senare

Vi tipsar om nya böcker:

15 feb 2017

Uteverksamhetens möjligheter

Sanne Björklund

(Studentlitteratur)

Magisk utomhuslek

Utomhuspedagogen och miljövetaren Sanne Björk­lund ger konkreta tips på hur man utvecklar en innehållsrik uteverksamhet. Skapa magiska lekvärldar, se naturens estetik och använd alla era sinnen säger författaren som vill väcka lust och nyfikenhet för att få förskolan att växa.

 

Språkande i för­skolan och grundskolans tidigare år

Åsa Wedin

(Studentlitteratur)

Språkutvecklingens villkor

Bokens utgångspunkt är att vi lever i ett flerspråkigt samhälle. Med fokus på barn 1–12 år diskuterar författaren villkor för barns språkutveckling, skol- och vardagsspråk, språkutvecklande arbetssätt och språkliga register och varieteter.

 

 

Högtider året runt och livet ut

Nya & gamla traditioner

(Semic)

Kort och kuriost om högtider

Kortfattade faktabeskrivningar och kuriosa om vitt skilda högtider. Första delen handlar om årets alla högtider. Läs om Fettisdagen, Eid al-Fitr, Dymmelonsdagen, Channuka …

Fråga

Den 1 januari började barnkonventionen gälla som lag – har du hunnit sätta dig in i detta?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin