Läs senare

Visor med Doreen

06 nov 2017

Visor med Doreen

[SVT]

I denna app från SVT:s Barnkanalen, kan ni lyssna på ett 15-tal klassiska svenska barnvisor i nytolkning av Doreen Månsson. Musiken kan spelas antingen i det som i appen kallas jukeboxen eller, om ni har tillgång till internetuppkoppling, också i form av musikvideor hämtade från Barnkanalen.

I appen kan ni också leka med tecknade musikinstrument, genom att dra figurer som representerar de olika sångerna till bilder av instrument, och höra hur melodin låter spelad med just det instrumentet, bara att testa sig fram och utforska. Det finns också ett minispel som går ut på att lyssna och para ihop instrument med rätt ljud.

Dessutom finns aktiviteten ”alla språk i världen”, där olika föremål ur sångerna benämns på inte mindre än åtta olika språk. Appen rekommenderas för alla åldrar i förskolan, och finns till iOS och Android.

Fråga

Vad tror du skulle kunna locka fler att bli förskollärare?

Loading ...

ur Lärarförbundets Magasin